Fakta o binárním systému a jak je to s těmi provizemi

Když se podíváme blíže, můžeme najít mnoho odlišných forem binárních systémů. Společnosti síťového marketingu mají tendence vytvářet jejich vlastní vylepšení, aby se trošku odlišily s cílem zatraktivnit plán odměn pro své distributory. K vysvětlení binárního systému bude dobré, podívat se na něj v jeho nejjednodušší a nejzákladnější formě. Základní binární systém má dvě části:

LEVÁ STRANA verzus PRAVÁ STRANA

Toto je dělení, které dává tomuto odměňovacímu plánu jméno – BI znamená dva, dvě strany, proto binár. Vaše výdělky provizí jsou v tomto systému založeny na prodejích v obou těchto nohách (větvích neboli strukturách). Obě větve jsou většinou neustále procházeny sofistikovaným firemním softwarem programovaným k vyplácení provizí na základě dosažené karierové pozice v rámci konkrétního marketingu.

Prosím zapamatujte si, že žádný kompenzační plán pro distributory nebude navždy platit z nekonečné hloubky sítě. Je to matematicky nemožné a proto musí mít každý marketing nějaký limit, stanovené nějaké omezení. Ale binární systém opravdu počítá s celým objemem prodejů do nekonečné hloubky a platí na základě nastaveného poměru výše obratu levé nohy vůči pravé. Tomuto jevu, kdy se proměňují body z obratu na peníze, se říká tzv. vypárování (nebo taky „vyplácení binárních cyklů“).

Více progresivní společnosti dokonce povolují, aby se všechny objemy binárních bodů, které se nepodařilo ještě vypárovat, přenášely a uchovávaly z jedné platební periody do té následující, dokud nebudou jednoho dne opravdu vyplaceny. No a to vše jsou důvody, které právě dokazují to, proč je binární systém pravděpodobně nejblíže ze všech provizních modelů k tomu, že opravdu vyplácí z neomezené hloubky sítě!

Takže jak funguje binární systém a jak se v bináru vypočítávají provize?

Pracujete v MLM firmě, která používá k výplatě svých distributorů binární systém a Vy mu nerozumíte, nebo Vám jej sponzor dostatečně nevysvětlil? Možná také z toho důvodu, že ani on sám výpočtu binárního systému pořádně nerozumí? Nezoufejte, nejste sami. Taková situace je v síťovém marketingu docela častá, jelikož ihned po registraci do systému má nováček, který se ještě ani nerozkoukal a nic nenaučil, prakticky ihned možnost registrovat (čili tzv. sponzorovat) pod sebe další nové distributory.

Tento článek Vám v pochopení výpočtu bináru pomůže, abyste byli schopni přijít na kloub tomu, jak to funguje a abyste si podle tohoto návodu také mohli spočítat své provize. To by mělo být důležité nejen pro Vás, ale i z hlediska možnosti vysvětlení Vaší síti, aby si své peníze mohli vypočítat i Vaši distributoři.

Pro jednoduchou představu si binární systém představte jako plnění dvou věder vodou. Ve chvíli, kdy se podaří obě vědra s vodou úplně naplnit, pak dojte k proplacení nashromážděného objemu. Jak Vám firma odešle provizi, současně s tím se voda z těchto obou věder vyleje. A Vy začínáte plnění věder vodou znova do dalšího úplného naplnění, kdy přijde druhá provize a tak se proces sbírání a výplat opakuje nestále dokola.

S tím, jak zapojujete do spolupráce své nové distributory do levé a pravé nohy binárního stromu, oni Vám pomáhají plnit tyto vědra svojí aktivitou. Všechna práce, kterou pod Vámi vykoná kdokoliv, pomáhá naplnit Vaše vědra. Když si i Vámi přivedení distributoři později najdou další vlastní pomocníky, pak i lidé od Vašich distributorů se podílejí na plnění a zvyšování objemu Vašich věder. Hladina věder se tedy zvedá nejen prací každého distributora pod Vámi, ale i prací distributorů, které kdokoli pod Vámi dále registruje do spolupráce. A tak zpravidla platí, že více lidí dohromady vyprodukuje i více práce – plných věder = provizí.

Příklad výpočtu provize z binárního systému

Tak si představte třeba společnost, která používá binární systém v poměru 1:2, nebo-li 2:1. Tento poměr určuje poměr obratu mezi levou a pravou stranou, přičemž v binárech nezáleží většinou na tom, která strana bude ta silnější, nebo slabší. Co se týká míry štědrosti konkrétního příkladu binárního plánu, ještě zbývá definovat výši odměny, což můžeme vyjádřit dvojím způsobem:

 • Můžeme říct, že tento binár platí například 10% ze slabší binární nohy

nebo

 • Můžeme stanovit fixní hodnotu tzv. cyklu třeba na 50 USD pro každých 500 : 1.000 bodům (1:2)

Z výše uvedeného zadání nám pak logicky vyplívá, že hodnota bodu v systému odpovídá 1 USD a ať vyjádříme štědrost tohoto binárního plánu prvním, nebo druhým způsobem je skoro jedno, protože jde prakticky o totožné parametry.

Výpočet binárního kompenzačníh plánu:

 • Udělali jsme-li obrat 1.000 USD v silné noze a 500 USD ve slabší noze, pak nám systém vyplatí 50 USD, což je právě ekvivalent 10ti procent ze slabší nohy binárního systému
 • Po tomto vypárování se tak body vpravo a vlevo vymažou ideálně do nuly, protože bylo dosaženo přesného poměru 1:2 mezi pravou a levou stranou

Co když bude obrat nohou odlišný od 1:2, třeba 5.000 bodů vlevo ku 6.000 bodů vpravo?

Pak bude správný postup pro výpočet takovýto:

[sociallocker id=”377″]

 1. Pravá strana je silnější a protože minimálně polovinu z 6.000 bodů nalezneme i v protější noze, pak můžeme ze silné vypárovat všech 6.000 bodů
 2. Ze slabší levé můžeme odečíst maximálně pouze 3.000 (abychom dodrželi poměr 1:2)
 3. Tím pádem se dostáváme k provizi a to 10% ze 3.000 = 300 bodů, kdy bod=USD, čili provize 300 USD
 4. Po vypárování provizí opět zaktualizujeme stav uložených bodů na pravé a levé straně, tak že…
 5. Nalevo ve slabší noze zůstane zbytek 2.000 bodů (po odečtení z 5.000 mínus 3.000) na příště
 6. Napravo (v původně silnější) dojde k odečtení všech bodů, 6.000 mínus 6.000 a začínáme zase od 0 (od nuly)
 7. Po proplacení bodů za minulý týden, vstupujeme do nového týdne s body 2.000 (levá) ku 0 (pravá)
 8. A přičítání bodů, za obrat v obou nohou pod námi, se začíná znova a to se opakuje každý týden

[/sociallocker]

Co je cílem „hry“ v binárních sítích?

Je to vlastně celkem jednoduché. Prostě jde hlavně o to, maximalizovat obraty pod Vámi na obou dvou stranách a žádný limit, jak velké ty obraty mohou být, neexistuje. Síla binárního systému pak hlavně spočívá v týmové spolupráci a maximální motivaci každého jednoho zapojeného člena v síti. A tak se Vám, postupem času (kdy pracujete na rozšiřování týmu), může stát, že každou jednu výplatní periodu (což je dnes nejčastěji každý týden), dosáhnete pravidelně na výplatu ne jen jednoho binárního cyklu, ale třeba i dvou každý týden, tří každý týden, anebo 5, 10, 50 či dokonce 100 i více!

Jen si představte, jaké by to bylo… Kdyby Vaše společnost platila za dosažený týdenní cyklus 50 USD, jako v uvedeném příkladu výše a kdyby Váš obrat v pravé a levé noze produkoval týdně 100 cyklů, pak byste si „museli zvyknout“ na příjem 50 x 100 = 5.000 USD týdně, krát 4 týdny = příjem 20.000 USD měsíčně! Většině lidem, kteří jsou placeni ze závislé činnosti a pracují za měsíční fix jako zaměstnanci (neboli tzv. na HPP), mohou tyto čísla připadat jako sci-fi či dokonce podvod. Pravdou ale je, že ve světě multi-level marketingu existuje řada lídrů s takovými příjmy, nebo ještě i vyššími.

Znáte osobně někoho v multi-level marketingu, kdo je opravdu úspěšný a vydělává několikanásobek průměrného měsíčního platu zaměstnance na HPP? Setkali jste se někdy s někým, kdo mlžil o svých výdělcích jen proto, aby na Vás udělal dojem a podařilo se mu Vás zaregistrovat? Pomohl Vám tento článek k pochopení, jak přesně funguje základní princip výpočtu provizí v binárním systému? Napište 🙂
SDÍLET = LÍBILO SE MI TO!
⇩ DÍKY! 💘 DÁRKY NÍŽE ⇩JAK NA IMPÉRIUM Z DOMU A BEZ KAPITÁLU?